Our Victorians from Grade School department joined the Season 4 National Scholastic, Civic and Creative Challenge on Jan. 29-30, 2016. The activity showcased the scholastic aptitude, exceptional talents, civic-mindedness and creativity of Basic Education students. Participants to this undertaking were registered Basic Education students from public and private schools.

MSAA Grade School 2015-2016 Winners

Story Reading

Grade 1 – Boys
Tristan Azmon Aurelia – 1st place
John Carl De Gracia – 2nd place

Grade 1 – Girls
Solange Penelope Gualberto – 1st Place
Danica Ynte – 3rd Place
Nicolai Margarette Tagad – 5th place

Grade 2 – Boys
Boys: Christopher Jocelle Aguilar – 2nd Place

Grade 2 – Girls
Sophia Beatrice Gonido – 1st Place
Justine Ashlee Batoctoy – 4th Place

Grade 3 – Boys
John Balian Trugillo – 1st Place
Dan Japhet Libo-on – 3rd Place

Grade 3 – Girls
Divine Cruz – 2nd Place
Malcah Panganiban – 3rd Place
Gianina Andria Calimbahin – 5th Place

Story Telling

Grade 1 – Boys
Light Cydric Cabral – 1st Place
Marcus Wayne Untalan – 2nd Place
Alejandro Reigo Sanz – 4th Place

Grade 1 – Girls
Leihanh Thel Suyat – 3rd Place

Grade 2 – Boys
Christoper Jocelle Aguilar – 1st Place

Grade 2 – Girls
Eunice Trisha De Chavez – 1st Place

Grade 3 – Boys
Gabriel Anama – 4th Place

Grade 3 – Girls
Marionne Gwyneth Garcia – 3rd Place

Vocal Solo

Grade 1 – Boys
Uri Andrew Recentes – 1st Place

Grade 1 – Girls
Penelope Gualberto – 2nd Place
Celine Aaliyah Longno – 3rd Place

Grade 2 – Girls
Angelique Nicole Alicaway – 1st Place
Ma. Ysabella Marasigan – 5th Place

Grade 3 – Boys
Alex Miguel Orcasitas – 4th Place

Grade 3 – Girls
Marionne Gwyneth Garcia – 1st Place
Gabrielle Alico – 2nd Place

Grade 4
Luis Gabrielle Palomaria – 2nd Place
Samantha Drew Anano – 4th Place

Grade 5
Denise Gian Tacus – 2nd Place

Grade 7
Elijah Paulyn de Villa – 2nd Place

Grade 8
Aundrei Tuazon – 2nd Place

Declamation

Grade 3 – Boys
Gabriel Anama – 1st Place

Grade 3 – Girls
Divine Cruz – 4th Place

Grade 4
Cathlyn Gomez – 4th Place

Grade 5
Dion Quintos – 2nd Place

Grade 6
Shane Dalina – 5th Place

Grade 7
Jasmine Sydiongco – 2nd Place

Grade 8
Angelica Ramos – 5th Place

Poster Making

Grade 4
Yuriana Ashley Gracio – 3rd Place

Grade 5
Elijah Paul Nonan – 2nd Place
Joshua Detera – 3rd Place
John Rhodes Tan – 5th Place

Grade 6
Mary Emmanuely Filoteo – 4th Place

Grade 8
Alexis Cajudoy – 4th Place

Essay Writing

Grade 4
Tatiana Gualberto – 5th Place

Grade 7
Arlene Saavedra – 3rd Place

Grade 8
Anna Marella Bernas – 2nd Place

Oration

Grade 4
Adrian Ernest Vida – 4th Place

Grade 5
Jaedrian Terrence Cipriano – 5th Place

Grade 6
Karlo Bulasa – 1st Place

Grade 7
Arlene Saavedra – 1st Place
Gabriel Tesoro – 4th Place

MSAA Day 2

[gmedia id=16]

MSAA Day 3

[gmedia id=14]

MSAA Coaches

[gmedia id=18]